NOVINKY
 AIREDALE TERRIER   HISTORIE KONTAKT   ROTTWEILER
     
 
  Průkaz původu  
 
  Štěňata  
 
  Galerie  
 
  Články  
 
  O erdelech  
 
  Nejčastější otázky  
 
  Vzkazy/Diskuse  
 
  Odkazy  
 
 
 
Počet návštěv: 836550
 
 

ARIA DARKTRIX - RŮŽENKA

Narozena 15. 9. 2017

8. 3. 2019 - HD B, ED 0/0
Včera přišly výsledky rentgenů Růžice od MVDr. Petráše. Rtg proběhl ve věku více než 17 měsíců a ukázal skutečný stav kloubů. Máme z výsledků velkou radost, nejpodstatnější krok směrem k chovnosti je za námi. :)

RŮŽENKA PATNÁCTIMĚSÍČNÍ (15. 12. 2018)
Blíží se konec roku, Růžici je dnes 15 měsíců, tak proč zase něco nesepsat. Je za námi velmi tropické léto a s ním spojená dovolená, kterou si prvně ozkoušela i Rozára. Spaní ve stanu jí nečinilo problém, stan nedošel k žádné úhoně. Hodně času trávila v Labíčku, je to rozená „kachna“, nadšeně plave, potápí hlavu až na dno a tahá ve vodě klády.
S jejím vodním rochněním byl ovšem spojen i jeden nepříjemný problém – po prvním dni na dovolené si pořídila tzv. „mrtvý“ ocas. Nikdy se mi to u psa nestalo a dost mě to překvapilo, protože teploty vysoko překračovaly třicítku. Člověka by tudíž ani nenapadlo, že psovi mohou v hicu prostydnout záda a ono ano – kombinace pomalého schnutí Růženiny srsti a vítr. Takže injekce a čtyři dny klidu (protože ocas měla opravdu zcela nehybný), pak jí po každé koupačce důkladně vyfrotýrovat záda. Tábor byl i ve znamení obran, Růža se seznámila s figurantem, a i když byl začátek malinko nejistý, její nadšení pak neznalo meze. Kousání má zkrátka v sobě. :-)
Na táboře s námi byla i delegace z Anglie – tedy chovatelka Markétka s Gregem, Ixes (matka pluku) a Růženini sourozenci Agama a pan Ponorka (Connor). Rozára je vzhledově celá matička, Connor je nádherný a šikovný bráška a Agama je zkrátka Ještěrka. :-)
V září si Růžen někde rozříznul polštářek na zadní noze a to opakovaně, není nad spoluobčany, kteří vyhazují odpadky na polňačkách… V říjnu jsem projevila vesmírnou šikovnost já a vyvrkla jsem si důkladně kotník. Kde jinde, než na vycházce se psem. X týdnů belhání, vlastně ještě teď jsou v určitém pohybu cítit šlachy a vazy i přes ortézu, no zkrátka jedno špatné šlápnutí a člověk je v … :-) Barvy podzimu jsem tudíž sledovala v přímém přenosu, bohužel ne v přírodě, ale na svém kotníku. No a teď máme prosinec, Růžena podruhé hárá, je zrovna v nejlepším. Překvapuje mě reakce vořecha Troldítka, i když je dva roky po kastraci, prožívá hárání velice intenzivně a chová se jako plnohodnotný sameček. Po dohárání se chystám s Růženou na RTG, to jí bude kolem 16 měsíců. Dle mého akorát čas, šla bych s ní i déle, jenže ona je šílené torpédo, které hrozí sebedestrukcí (letí za aportem, letí při hře a nekouká, kam se řítí). Přesto, že lze rentgenovat rtw už od roku věku, v případě rottweilerů a jejich růstu to nepovažuji za vhodné. Dříve byla hranice RTG 18 měsíců věku, ta dle mého měla větší vypovídající hodnotu o skutečném stavu kloubů. Takže co se má stát, stane se. Ať nám přijde jakýkoliv výsledek, jsem šťastná, že Růženku mám. A Troldík to samé, tvoří spolu nerozlučnou dvojku.
Přeji všem krásné Vánoce a svátky, hodně pohody do nového roku a „ať to štěká!“

1. NAROZENINY (15. 9. 2018)
Dnes je Růžici 12 měsíců. Nějak ten čas rychle letí... Přeji ostatním Darktrix sourozencům vše nejlepší a na dálku hladím matku pluku Ixes. :-) O Růžence sepíši postupně zase nějaký report. (Děkuji Aničce za krásnou fotku vpravo.)

RŮŽENKA OSMIMĚŠÍČNÍ (15. 5. 2018)
„Nekousej mě!“ „Nech mě!“ „AU!“ „KDE MÁŠ TALÍŘ?“ :-) Taková každodenní litanie a konverzace s dorůstajícím štěnětem – vlastně už puberťákem rtw. Ale popořadě, protože jsem vlastně o sličné slečně Rozárce/Růžence/Koze Róze/Nestvůře nic moc zatím nesepsala.
Růžice s námi žije od ledna a v porovnání s předchozími rotvíky je absolutně jiná, co se povahy týká. Možná to bude částečně tím, že vzhledem k přísným podmínkám importu z Anglie k nám přibyla až coby 4měsíční štěně. Zvykla si hodně rychle a bez problémů se sžila s novým prostředím. Nekonalo se ale zpočátku takové, jak to říci, „nacucnutí“ či „vnitřní souznění“ se mnou jako tomu bylo třeba s Dorotkou či Amynou. Růža byla od začátku značně samostatná, paličatá jednotka a osobnost s vlastním názorem na vše. Její pozornost si člověk musel opravdu tvrdě zasloužit a neustále dumat nad tím, jak být před ní ve všem o krok napřed. I tak občas trhla ramenem, loupla bělmem a šla si „po svém“. :-D
Zároveň byla nebojácná, zvídavá, s ruchem města a další socializací se vyrovnala naprosto v pohodě (však byla na šrumec zvyklá už od chovatelky – díky Markét!). Dokud přezubovala, byla to hodná náčelnice Nateklá dáseň a krom pár šrámů od jehliček nedošla člověčí i psí tělesná schránka k větším újmám.
Mléčný chrup ji opustil (hurá, Růženka je plnochrupá, skus ideální) a tím nás opustilo i nehlodavé štěňátko, které se změnilo v kousavou Nestvůru! :-D Vořech Troldík notně poupravil svůj strejdánkovský a ležérní přístup vůči Rozáře a začal si ji vychovávat trošku tvrdším způsobem – a dobře udělal, jinak by ho Růžena brzy převálcovala.
A já jsem musela začít také s jejím umravňováním, protože mít ruce a nohy samou modřinu mě brzy přestalo bavit. Abyste rozuměli – Růženka kouše do všeho, co se hýbe, jen tak ze sportu. Zákus do živého na plnou hubu do achilovky, do lýtka, to samé do předloktí či do dlaně/chytit Troldíka za nohu či ocas a lomcovat mu s částmi těla – a ještě řádně přitlačit, to se jí hrozně líbí! Krev neteče, ale člověk i pes má pak pocit, že ho semlel kombajn a to opravdu nepřeháním.
Na štěněčí hrátky jsem po víc jak 25 letech se psy zvyklá, ale Růženec je skutečně naprosto jiný a velmi kvalitní materiál. Zřejmě se ringová francouzská krev ze strany dědečka Cartouche opravdu dědí – co se hýbe, je nutné dostihnout a znehybnit. (Dle slov chovatelky jsou ostatní sourozenci stejně praštění.) Už chápete výkřiky na začátku? :-) Když jsem si smutně prohlížela někdy v březnu své dohlodané ruce a říkala jsem Nestvůře, že se nějak neprotínáme psychicky a že bych litovala každého začátečníka, který by takové zvíře měl – najednou přišla sama od sebe otočka a konečně jsem měla štěně ochotné se mnou nadšeně spolupracovat, přetahovat se.
Dokonce se začala i řádně mazlit (do té doby to bylo spíš „pohladíš mě = pak tě hlodnu“). Před sežráním zaživa nás zachraňuje dnes a denně zaměstnání mozkových buněk Růžice a přesměrování hlodání na žádoucí objekty. Nejžádanějším předmětem a naší spásou se stal – tadááá, silikonový frisbee Dog-O-Soar! :-D Tento zázrak nejenže létá daleko do dálky a plove, dá se s ním navíc skvěle přetahovat a Růženec se na něm učí sebekontrole. Stejně tak se začala přetahovat o další věci a je při tom sama sobě někdy nebezpečná – do všeho letí po hlavě, nekouká, zda tam není třeba strom či plot… Nejdřív koná a pak teprve dumá. :-)
No, abych to zkrátila. :-) Poslední měsíce byly poněkud náročnější, ale vyplatila se trpělivost a klidný, nicméně důrazný a důsledný přístup. Však to znáte, nechci, aby mě Nestvůra žrala – ukáži jí, co má místo toho dělat. Teď stačí špitnout „au“ a ona už si automaticky jde hledat něco náhradního do huby. Jinak je Růženka v mých očích nádherné mladé zvíře s luxusně sytým pálením, tmavým okem a super pigmentací.
Jak poroste dál, to se uvidí, ale i v kostře se mi moc líbí. No a povahově – tam bych i přes sáhodlouhý popis o jejím hlodání musela použít jen samá pozitiva a nadšené výrazivo. Nedávno jsem přemýšlela o tom, že je to asi nejvyrovnanější a nejnadanější fena, kterou jsem měla (se vší úctou a láskou k předchozím fenám)... Má neuvěřitelný tah do všech aktivit, je taková nekompromisní ve všem, do čeho se pustí. Když se něčeho lekne (což se samozřejmě u štěněte stane), jde si pak bubáka prozkoumat. Jo, a moc se jí líbí bouřky, to se kocháme všichni na zápraží, nedávno šla lovit kroupy, protože ji zaujaly. :-) Ona je opravdu unikátní a odlišná od toho, na co jsem byla zvyklá. Je mi ctí, že s ní mohu být a pracovat. I když, pravda, my té práci v pravém slova smyslu moc nedáme. Coby rekreační kynolog ji vychovávám a cvičím spíš pro radost, základy už ale má solidní a nějakou zkoušku časem třeba taky splácáme. :-)
P.S. Včera, 19. 5. začala Růženka poprvé hárat. A její matička Ixes vom Hellimer Hof složila IPO1 – Markétko, moc gratuluji! :-)

O Růžence
Po více jak dvaceti letech strávených s rottweilery nastalo u nás po uspání Amy v červenci 2017 podivné vzduchoprázdno. Doma byla sice dvoučlenná smečka (vořech Trolda a erdelka Baz), nicméně chyběla tam černá hlava s pálením, typický štěkot a hlídač. I když jsem se rozhlížela po štěněti v ČR, nic mě neoslovilo. Možná proto, že krevní linie, ze které pocházela Dorotka a Amy, pokračuje nyní jen v mladém, šikovném a nadějném psovi v CHS Bonnapo, který zatím ještě nekryl. Takže do stejné vody nešlo vstoupit…

Byla jsem moc ráda, když tomu osud chtěl a bylo mi nabídnuto štěně od kamarádky Markétky z Anglie. Její fenku Ixes znám osobně, je to dcera krásného a jedinečného Cartouche z Francie, který se věnoval Ring sportu. Markéta pečlivě vybírala otce vrhu, její volba padla na super německého psa Connora. Na podzim se narodilo 7 štěňátek – a jedna z fenek, Aria, byla nakonec importována do Čech a od ledna 2018 s námi sdílí domácnost. :-)

Musím Markétce a Gregovi strašně moc za Růženku (Arii) poděkovat, protože ona je můj splněný sen. Krásné, čistotné, nebojácné štěně s vyrovnanou povahou, coby bonus od chovatelky už „naklikané“ se základy výchovy – co víc si přát? Uvidíme, co nám přinese budoucnost. Růža by mohla být obohacením pro český chov, ale to není podstatné. Každý chovatel to zná, obavy, zda štěněti vyrostou všechny zuby, zda bude mít správný skus. Jak vyjdou rentgeny, jak se bude dařit na poli výstavním i pracovním atd. Podstatné je, že Růženka je už teď naprosto úžasná fenka, která nám rozzářila poněkud bahnivý leden. Dokonce už i Trolda má zpět takový ten svit v oku, že se má s kým rubat a s kým si žrát hlavu, protože podobné hrátky erdelka nesnáší. A já mám skvělou parťačku, se kterou, doufám, strávím bok po boku dlouhou řadu let! :-)
 
     
 
  Průkaz původu  
 
  Galerie  
 
  Články  
 
  O RTW  
 
  Vzkazy/Diskuse  
 
  Odkazy  
 
Eva Fiedlerová, mobil: +420 777 867 887, email: agayaga@seznam.cz