NOVINKY
 AIREDALE TERRIER   HISTORIE KONTAKT   ROTTWEILER
     
 
  Průkaz původu  
 
  Štěňata  
 
  Galerie  
 
  Články  
 
  O erdelech  
 
  Nejčastější otázky  
 
  Vzkazy/Diskuse  
 
  Odkazy  
 
 
 
Počet návštěv: 836523
 
 

LVT Dvůr n. Labem 2009

Vytouženou dovolenou jsme si letos užili v termínu od 29.7. do 10.8., jako vždy v malebném prostředí areálu Nový svět (jak příhodný název, člověk si opravdu přijde jak na jiné planetě).
Stany, whitehall a úvazy pro smečku jsme rozestavěli ve stínu pod stromy na břehu Labe (tedy v těchto místech spíše uzoučkého Labíčka) na našem oblíbeném místě. Počasí nám letos neskutečně přálo, naše opálení by mohlo konkurovat jižním mořským státům (dokonce i na jeden úžeh došlo). Vlastně vzpomínám, jeden nedělní večer mi byly od Prahy hlášeny mohutné bouřky, vichřice a kroupy a tak jsem způsobila drobnou davovou psychózu. Stáhly se střechy z whitehallů, s auty všichni popojeli mimo dosah „padajících“ stromů, vypínaly se stany… Štěstí přeje připraveným a tak se bouře stočily na Krkonoše a Orlické hory a nás opláchl jen drobný šplouchanec.

Vzhledem k téměř tropickým teplotám jsme přes den příliš ze stínu nevylézali, psiska si užívali plavání a aportování ve vodě, občas jsme si v podvečer potrénovali něco málo z poslušnosti nebo výjimečně stopu, vyjížděli jsme do luk se spřežením u kola, či aktivnější jedinci vyrazili na obrany. Zkrátka, relaxovali jsme my i pesani, snažili jsme se čtyřnožce neutavit – syndrom třetího dne na táboře se projevil spolehlivě.

Devítiletá rtw Dorotka si dovolenou užívala v celé své důležitosti – „chránit a bránit“ – tak by se dala popsat její každodenní hlavní aktivita. Stan, auto, misky, posezení – všude je Krakonošovo, kam se nikdo cizí nesmí byť jen přiblížit. Natož její oblíbený bubák Martin, toho si pamatuje dokonale, jen v dálce promluví, hned se na něj směje. I přes drobné pohybové problémy si spokojeně uťapala vycházky, vyplavala se dosyta a nadšeně si ulovila rukáv. Zde důkaz: Dora 1 , Dorotka 2 , Dora 3 a Dorota 4.
Naše táborová sousedka Pavluška má sestru Dorotky, Bonnie, a obě dvě babky jsou si v mnohém podobné - zatmí se jim, když vidí rukáv, postavou si též nezadají a hlavně jsou to povahově úžasné důchodkyně. Pevně věřím, že si obě užijí ve zdraví i příští ročník LVT.
Mladší rtw Amyna (Beatrice) přijela na tábor s poraněním polštářku na přední noze (už ji podezírám, že trpí sebedestrukcí zcela účelově vždy před zkouškami). Proto měla první dny omezený režim, nekonaly se výlety u kola či dlouhé výšlapy, jen kratší vycházky, kvalitní žrádlo, trocha poslušnosti, motivace a plavání, ránu jsem nechala „dýchat“.
Za pár dní měla Amyna polštářek téměř zhojený a my mohly nastoupit ve čtvrtek na ZPU1. Řeknu vám, to zase bylo. Rok od roku mám při zkouškách větší nervy, byť nyní šlo jen o KJ Brno a „zkoušku nezkoušku“ – jak někteří kynologové tvrdívají. Nastoupily jsme ve dvojici s Dančou a ušatým Bedřichem – ona rovnou cvičit (a cvičilo jim to, Hujerům, skvěle, všechna čest!) a Amyna nejdříve na odložení. To byla zrada, přiznávám a kaji se, při našem současném rekreačním stylu výcvikování jsem na tuto variantu v nácviku pozapomněla. Díky mé chybě a stereotypu výcviku jsme měli poslušnost převelice veselou a skotačivou. Společnými silami jsme elegantně pokazily, co šlo – no a výsledkem bylo, že abychom prolezly první částí poslušnosti, musela Amyna vyčuchat na stopě minimálně 16 bodů z 20. Naštěstí jsem Amynku před stopou důkladně vysmrkala, takže oba předměty označila, stopu krásně vypracovala za 18 bodů. Ve skupinové části jsme ztratily jeden jediný bodík a tak jsme nakonec „utrpěly“ zkoušku ZPU1 na známku „Dobře“. Tím máme pro letošek opět splněn náš želví limit dvou zkoušek.
Jednoho večera jsme se u grilu s Pavluškou bavily o tom, že Bonnie (je matkou Beatrice) pozná svá štěňata a ony ji, i po několika letech. Nevěřila jsem, byla jsem skeptik a pochybovač, neboť znám dost fen, které své potomky nepoznají již po roce. Druhý den jsme maminu s dcerou na vodítkách nechaly očichat a seznámit. Podotýkám, že ke kontaktu mezi nimi nedošlo od doby odběru štěněte, tedy zhruba 4 roky.. Amy si cizích fen nevšímá, nevyvolává konflikty, zároveň to není žádná velká kamarádka, stačí drobné zabručení či náznak imponování od kolegyně a nenechala by si nic líbit. Ovšem rotvajleří setkání s Bonuškou proběhlo ve zcela jiném módu. Amynin postoj, mimika, vše bylo náhle jiné, podřízenecké, umyla mamině ušiska, koutky a dokonce si před ní ucvrnknula. A Bonuška si vše nechala líbit a kmital jí pahýlek. Rodinné setkání po letech pro mě bylo milým překvapením a poučením.

Abych doplnila výčet aktivit celé smečky – erdelice Agáta byla nejspokojenější na břehu Labe, kde si mohla slídit a šmejdit, na loukách lovíc hlodavce, na projížďkách u kola a ve vodě, kde si pravidelně plavala v proudu. No a mladá erdelice Bazooka – to je případ sám pro sebe. Takhle hyperaktivního, mazlivého a neustále uchechtaného erdela jsem snad ještě nepotkala, zkrátka střelený skřítek neposeda. Nikam ve „výcviku“ nepospícháme, zvolna pracujeme na delší koncentraci a snažím se jí klidnit v poslušnosti, vydržet ale zatím ležet déle jak minutu, je pro ni nadpsí úkon. Máme mnoho věcí rozpracovaných, ryze pozitivní metodou a snad se časem zadaří a též něco málo rekreačních zkouškových met společně zdoláme.

Zkouškové mety na táboře náš kroužek „flákačů“ splnil na 100% – ZPU1 spolu se mnou ještě splnila Anička se zlaťandou Bublinou (mají mé obrovské gratulace, je to jejich letošní 4. zkouška, jen tak dál, jste skvělý team). Den nato Anička zazářila na ZOP se zlaťákem Balónem - 96 bodů a nejlepší zkouška z účastníků, i přísná rozhodčí se rozplývala a kdyby mohla, místo desítek psala 11b. Ani Pavlínka se nenechala zahanbit a se svým rotvajleřím „potěrem“ Derrickem a Dannetkou složila poslední den tábora zkoušku BH. Nejen jim, ale i dalším účastníkům gratuluji ke složeným zkouškám a těším se na LVT v roce 2010.

P.S. Další fota v mnohem lepší kvalitě dodám od profi fotografky Aničky postupně.
 
     
 
  Průkaz původu  
 
  Galerie  
 
  Články  
 
  O RTW  
 
  Vzkazy/Diskuse  
 
  Odkazy  
 
Eva Fiedlerová, mobil: +420 777 867 887, email: agayaga@seznam.cz